Vydavatel Kulturní komise ČR, president Jiří Pancíř, šéfred. Ivana Haslingerová

Přepínače prohlížečů:   obrazovka  mobil 

Fragmenty jsou na  Twitteru  Facebooku

EU povolila čerpání peněz, premiér letí obratem do Bruselu vše dojednat Doporučený

  • středa, bře 18 2015
  • Napsal(a)  Ivana Haslingerová

Ať již si o tzv. služebním zákonu myslí kdo chce co chce (a já si nemyslím nic dobrého), tak protože byl podmínkou pro čerpání peněz z EU a náš ubohoučký rozpočet je potřebuje jako prasátko drbání, je dobře, že se ho podařilo vládě po třinácti letech konečně prosadit. Škoda, že se o to nezasadila pravicová vláda pana Topolánka či Nečase a že si pro peníze do Bruselu bude jezdit levicový premiér. Pro nás občany je ale podstatné, že s tímto prapodivným zákonem, který je naprosto nepochopitelným diktátem EU pro čerpání evropských peněz, Evropská komise konečně souhlasí. A že se pan premiér Sobotka může právem chlubit, že se mu po po třinácti letech podařilo tuto nesmyslnou podmínku EU prosadit a naše republika může konečně žádat o navrácení alespoň části peněz, které do rozpočtu EU každoročně posílá. Však také našemu listu hrdě sdělil:

"Dne  16. března jsem obdržel dopis od předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera, ve kterém mi potvrdil, že Evropská komise souhlasí s posledními úpravami služebního zákona a jeho konečnou podobou. Česká republika tak oficiálně splnila nejdůležitější podmínku Evropské komise na cestě k čerpání evropských peněz. První výzvy k vybraným operačním programům by tak mohly být vyhlášeny v nejbližších týdnech. Předseda Evropské komise zároveň pochválil naši úzkou spolupráci s Evropskou komisí, díky které byl služební zákon dotažen do úspěšného konce. Aktivní jednání s našimi evropskými partnery a především schopnost dohodnout se ukazují, že na rozdíl od předchozích vlád naše sliby plníme a po třinácti letech jsme dotáhli do zdárného konce konečnou podobu služebního zákona, který nám zajistí skutečně profesionální státní správu." 

Nyní, kdy byla odstraněna hlavní překážka čerpání EU fondů ze strany EU, je již na jednotlivých resortech, aby dotáhly projednání svých operačních programů s Evropskou komisí do zdárného konce. Čím rychleji začne  vláda schvalovat první výzvy, tím dříve podpoří růst naší ekonomiky novým přílivem peněz. Sám pan premiér nelení a letí obratem do Bruselu, aby se tam 18. a 19. března 2015 setkal s lídry EU v rámci bilaterálních schůzek hodnotil  práci vlády v této oblasti za uplynulý rok. Věnovat  se bude rovněž aktuálním tématům nadcházející Evropské rady, která zasedne ve čtvrtek 19. a pátek 20. března. A program má opravdu nabitý:

Dnes - ve  středu  18. března, se  setká se stálým předsedou Evropské rady  Donaldem  Tuskem  a  předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem, s nimiž bude jednat nejen o agendě nadcházejícího summitu, ale především o čerpání fondů v novém programovém období a o podpoře ekonomického růstu ČR v EU.

Nyní, kdy všechno již leží na našich ministerstvech a podnikatelských projektech, bude jednat  s  českou eurokomisařkou Věrou Jourovou o  tom, jak jim v tom pomoci. Na závěr den se setká s Čechy pracujícími  v bruselských institucích, aby s nimi osobně prodiskutoval vládou  schválený  materiál na podporu jejich působení v unijních institucích a  vysvětlil jim jajké české priority v nich mají prosazovat. 

Ve  čtvrtek  19.  března  bude  předseda  vlády  jednat s 1. místopředsedou Evropské   komise   Fransem  Timmermansem,  místopředsedou  Komise  Marošem Šefčovičem  a  předsedou  Evropského  parlamentu Martinem Schulzem. Hovořit budou  o  odbourávání  překážek  pro podnikání a dlouhodobé české prioritě, kterou  je  vnitřní  trh.  Dále  se bilaterální schůzky zaměří na vytvoření energetické unie a investiční balíček Evropské komise.

Po sérii bilaterálních jednání se premiér zúčastní summitu dvoudenní Evropské rady, která  se tentokrát bude věnovat energetické unii, koordinaci hospodářských politik  a  zahraničně-politickým  tématům  jako jsou situace na Ukrajině a chystaný summit Východního partnerství.

I přesto, že nesouhlasím se ztrátou naší suverenity a protektorátem  EU, když již tam jsme, je nutné alespoň pro náš stát získat co jen jde a je dobře, že se to panu Sobotkovi začíná dařit.

© Kulturní komise ČR 

Číst 6985 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Zveřejněno v EU

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 1079 hostů a žádný člen

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %